Login NowClose 
Sign In to newsexaminer.com           
Forgot Password
or if you have not registered since 8/22/18
Click Here to Create an Account
Close

CMS 8th volleyball wins home invitational

Members of the Connersville Middle School eighth-grade volleyball team pose with the championship trophy, earned at the Lady Spartans' home invitational on Saturday. Connersville defeated Rushville and Centerville, on the way to the championship.

By The NEWS-EXAMINER

Both Connersville Middle School volleyball teams welcomed Rushville and Centerville to town for an invitational tournament on Saturday.

One of those teams, the CMS eighth-grade unit, finished the day right where it wanted to be.

Earning victories over the Lady Lions (25-22, 25-12) and Lady Bulldogs (25-19, 23-25, 15-4), the eighth-grade locals hoisted the championship trophy at day’s end.

“The girls struggled in the second set of the championship match giving up 20 unforced errors,” CMS eighth coach Kim Sherck said. “They rose to the coaches challenge by dominating the third set and not allowing Centerville to get any offense going.

“This team has worked so hard all year to learn a high school based offense and execute it properly. The future of Spartan volleyball is looking bright.”

The seventh-grade squad was also in action at the invitational, the Lady Spartan youngsters falling to Rushville (25-16, 25-24) before rebounding for a 25-18, 25-18 victory over Centerville to earn third place in the seventh-grade tournament.

“Lack of experience was our foe today and it created a number of challenges for the team,” seventh-grade coach Don Crum said. “The tournament atmosphere was something that the girls are not quite comfortable with yet and it hindered our confidence little bit.

“Once they realized that they could still compete up to their usual level of play, however, they were able to settle down and execute some good volleyball. The coaching staff is pleased at how well the squad responded to the adversity they faced throughout the day.”

The eighth-grade unit got contributions throughout the two matches from Aubrey Eggers (9 kills, 7 aces), Hailey Sembach (8 aces, 5 assists, 2 blocks) Cadence Sizemore (7 aces, 7 service points), McKenna Lucas (7 aces, 2 blocks), Rayleigh Bresher (8 assists) and Maddison Jordan (5 aces).

Pacing the seventh-grade team throughout the day was Alivia Perry (14 service points, 9 digs, 8 aces, 7 kills, 2 assists), Breana Brock (13 digs, 10 aces, 7 service points, 7 assists, 6 kills), Devon Miller (10 assists, 4 service points, 3 aces, 1 kill), Josey Selby (7 kills, 6 aces, 5 digs, 2 service points), Amelia Evans (11 service points, 4 aces), Regan DeMont (8 service points, 4 aces), Isabelle Swininger (2 digs, 1 assist), Jayden Wells (1 kill, 1 dig) and Kelsee Osmon (1 service point).

Lincoln cross country boys win TEC, girls 4th

UNION CITY — Harter Park in Union City was the site for the 2019 Tri-Eastern Conference meet on Saturday.

The Cambridge City Lincoln boys made it almost seem as if it was a home meet.

Finishing with 35 points, the Golden Eagles eased to the team championship. Individually, LHS had four runners finish in the Top 10, each of them given All-Conference honors at the end of the day.

Dylan McCullum (3rd, 17:21), Trenton Bertsch (4th, 17:34), Blake Smith (5th, 17:40) and Payton McGriff (8th, 17:50) paced the Eagles to the runaway victory.

Also competing for the boys were Andon Ross (15th), Keaton Southerland (28th) and Gavin Newton (32nd).

Two runners for the Lincoln girls team wound up as All-Conference performers, and led the Lady Golden Eagles to a fourth-place team finish.

Bailey Puckett (2nd, 20:59) and Kali Hetisimer (7th, 22:31) were the first two across for Cambridge City.

Also running for the girls were Marie Gerkin (18th), Emily Lightfield (34th) and Emily Powers (35th).

The Middle School TEC event was also held on the day, and the Cambridge City boys were once again champions.

The boys were led by All-Conference performers Brody Puckett (5th, 12:46), Luke Williams (7th, 12:50) and Seth Ingalls (9th, 13:20). Other runners included Dustin Lunsford (17th), Christian Davis (23rd), Kaemen Coon (26th), John Crawford (31st), Desmond Ervin (38th), Luke Cottrell (52nd), Braxton Dick (56th), Greysen Davis (63rd), Elijah Berry (69th), Ben Bates (71st), Josiah Berry (73rd) and Braydon Munchel (74th).

The Lincoln Middle School girls did not have a complete team, but still managed to earn two All-Conference nods from Addyson Pitcock (5th, 14:09) and Lyla Williams (6th, 14:11). Also competing for LMS was Elliott Jones (15th) and Kallie Russell (49th).

Franklin County winds up sixth at Richmond tournament

LAWRENCEBURG — Following losses to both the hosts and Fort Wayne North in pool play at the Richmond invitational on Saturday, the Franklin County volleyball team was placed in the 5th-6th contest against Monroe Central on Saturday.

Coming up short in the opening set against the Lady Golden Bears 25-9, the Lady Wildcats rallied in the second, but wound up settling for sixth-place, following a 25-20 defeat.

In spite of the three losses, FC head coach Jill Mergenthal said that her charges played strong throughout the day.

Throughout pool play, the Lady Wildcats were paced by Makyah Richardson (6 kills, 4 blocks, 3 digs, 2 aces, 1 assist), Rachel Bischoff (9 digs, 5 digs 4 kills, 1 assist, 1 ace), Kelly Layton (6 assists, 3 digs, 1 kill), Audrey Reister (5 digs, 5 assist, 1 kill, 1 ace), Jalynn Rogers (7 digs), Mercedez Waddell (1 kill, 1 block,1 dig, 1 assist), Kelsey Vail (4 digs, 3 aces), Charlotte Barrett (2 kills) and Rae Ertle (1 dig).

Against Monroe Central in the team’s final game of the day, Richardson had 3 blocks and 1 kill, followed by Reister (1 ace, 1 kill), Layton (1 ace), Bischoff (1 dig) and Ertel (1 dig).

Middle School runners host Rushville, Franklin County

Both Connersville Middle School cross country teams were in three-way action at home against both Rushville and Franklin County on Monday night.

In the girls race, Connersville was the only school among the three with a complete team.

The Lady Spartans were led by Charlotte Latham, the seventh-grader crossing the tape in first with a time of 13:03. She was followed across by teammates Abigail Struewing (2nd, 13:04), Ainsley Stone (4th, 14:31), Lexi Draper (5th, 14:47), Abigail Soriano (7th, 16:27), Gwynn Higbie (8th, 16:46), Bryanne Lucas (11th, 18:05), Sophia Southerland (13th, 18:36) and Alayna Reece (14th, 18:50).

In the boys meet, Connersville was nipped by Rushville, the Lions winning the meet 27-28. The Spartans wound up with a split, beating Franklin County 28-105.

The boys were led by Carson Giesting’s most out standing run of the season, as he finished first in a time of 12:18, an amazing 2:42 improvement over his last run at home.

He was chased by teammates Nolan Shawl (4th, 12:27), Draiden Perez (5th,12:34), Jacob Richardson (8th, 12:48), Ryan Naylor (9th, 12:51), Drew Wright (11th, 13:05), Wes Wise (15th, 13:20), Cody Brown (19th, 13:40), Kaiden Lakes (20th, 13:54), Lincoln Pflum (21st, 14:24), Brady Dunaway (25th, 15:51) and Kadin Brock (29th, 21:50).